Czy warto iść do technikum fototechnicznego?

Kończąc szkołę średnią – a dokładniej technikum mogę z czystym sumieniem napisać taki post. Dużo młodszych osób zadaje mi pytanie – Czy warto iść do twojej szkoły? . Teraz jest taki czas, że gimnazjaliści składają papiery do wymarzonych szkół. Tylko czy świetne, renomowane liceum ogólnokształcące to na pewno dobry wybór?

Zacznijmy może od pytania – czy warto iść do jakiegokolwiek technikum. Wielu młodych ludzi kończąc szkołę średnią nie ma pojęcia co chce robić w życiu. Pójdą na jakiekolwiek studia – bo tylko na takie się dostaną, a co dalej? Studenci chcą na siebie zarabiać, ale nie posiadając odpowiednich umiejętności nie znajdą interesującej ich pracy. Kończąc liceum zaczynasz dorosłe życie mając te 18-19 lat i co się z tym wiąże – żadnych umiejętności poza podstawowymi.

Dlaczego warto iść do technikum? 
 • Liceum trwa 3 lata, technikum tylko rok dłużej, nie musisz się uczyć tylko zwykłych, nudnych przedmiotów, ale pomiędzy nimi masz wiele ciekawych, kształcących zajęć praktycznych
 • Zakres programowy technikum zawiera zajęcia praktyczne i praktykę zawodową – przez calutki miesiąc lub jeden dzień w tygodniu jesteś zwolniony z zajęć i śmigasz zdobywać doświadczenie w zawodzie w jakiejś fajnej firmie.
 • W liceum uczysz się w zasadzie tylko 2 lata – ostatni rok to już przygotowywanie do matury. W technikum naukę podstawowych przedmiotów masz przez calutkie 3 lata i zyskujesz dodatkowy rok na przygotowanie się do matury
 • kończysz szkołę – już coś umiesz robić – po technikum geodezyjnym możesz pracować w branży geodezyjnej, po technikum samochodowym – zatrudnią cię w warsztacie, technikum fryzjerskie – możesz iść pracować jako fryzjerka. Kończąc liceum – możesz pracować jedynie w uniwersalnych miejscach – w centrach handlowych, biurze… nie robisz tego co naprawdę lubisz.

Nie mówię, żeby zakończyć edukację na szkole zawodowej, ale daje Ci to jakieś alternatywy kiedy nie wiesz co z sobą zrobić, albo szukasz ciekawej pracy będąc na studiach. Po ukończeniu niektórych szkół być może nawet nie będziesz musiał się dalej uczyć.

Osobiście uważam, że osoby z samymi piątkami i szóstkami marnują się w liceach ogólnokształcących. Bardzo często wysoki poziom nauczania dobija takich uczniów i po prostu rezygnują z nauki, idą do liceów dla dorosłych albo w ogóle zaprzestają naukę.
Jeśli jesteś świetny z matematyki – śmiało idź do technikum. W większości takich technicznych szkół wprowadzono matematykę rozszerzoną, a przedmioty zawodowe mają dużo wspólnego z matmą. To samo tyczy się chemii, fizyki, informatyki…
Ja całe życie jestem nogą z matmy i przebrnęłam jakoś przez 4 lata technikum, zdając przedmioty zawodowe wcale nie tak źle, więc osoby z zapałem humanistycznym niech także nie rezygnują ze szkoły zawodowej 🙂


Przejdźmy do sedna. Czy warto iść do Technikum Fototechnicznego?

Uczęszczałam do Zespołu Szkół Fototechnicznych w Warszawie w klasie o programie modułowym (wycofano już ten program od nas ze szkoły). Tego samego roku mój rodzony brat ukończył tę szkołę. Ogólnie był zadowolony, choć przyszłości z tym zawodem nie wiązał. Poszedł na studia o zupełnie innej tematyce. Ja nie wiedziałam do jakiej szkoły iść – z resztą jak można wiedzieć co się chce robić w życiu w wieku 16 lat? Nie chciałam iść do liceum – bo nudy. No a żadnych ciekawych techników nie było. Aparatu używałam bardzo okazyjnie, jakieś tam zdjęcia sobie robiłam roślinek, nieraz z koleżankami, ale pojęcia o trybie manualnym w lustrzance nie miałam. Przejechałam się pod szkołę, stwierdziłam że ma ładną fasadę (Tak! takie było moje kryterium co do szkół – inne zdyskwalifikowałam bo były obskurne 😛 ) no i postanowiłam, że tam złożę papiery. Bez problemu się dostałam, bo rodzeństwo i dzieci absolwentów miały pierwszeństwo przyjęcia. 

Pierwsze miesiące były dla mnie katorgą. Wydawało mi się, że wszyscy tak świetnie orientują się w tej fotografii, że to jest ich takie wielkie hobby. Miałam ochotę zmienić szkołę, ale jakoś przebrnęłam, udało mi się zaliczyć przedmioty, w drugim semestrze zaprzyjaźniłam się z paroma osobami i jakoś tak wyszło, że zostałam…

Czy warto iść do technikum fototechnicznego?

Nie mogę Wam tego odradzić. Przyjemne zajęcia, praca w studiu, praca w ciemni – to było takie WOW. Niektóre przedmioty męczące, na pozór zupełnie niepotrzebne, ale warto było o tych rzeczach wiedzieć.

Mam wrażenie, że niektórzy nauczyciele przedmiotów zawodowych nie mają pojęcia o tym zawodzie. Poza tym niektóre aparaty po prostu nie nadawały się do użytku, niektóre studia również. Organizacja w szkole produktów chemicznych do ciemni – beznadziejna. Ciężko było pracować czasem w takich warunkach, ale poza tym szkoła ma naprawdę dobry sprzęt i można się pobawić.

Jeżeli nie masz aparatu – to wcale nie znaczy, że nie możesz iść do tej szkoły! W szkole jest cały sprzęt, czasami zadają jakieś prace domowe, żeby zrobić fotki w plenerze, ale możesz je zrobić kompaktowym aparatem, telefonem, albo po prostu pożyczyć od kogoś aparat.

Jeśli chcesz przeżyć fajną przygodę, nie nudzić się w liceum, to naprawdę warto! Nie nauczysz się tu robić zdjęć – do tego trzeba mieć po prostu talent… Możesz jednak doradzić się zawodowców albo nabrać jakichś znajomości w fachu. Pracy po tej szkole raczej nie znajdziesz – do tego trzeba mieć naprawdę mega talent, albo po prostu znajomości. Ale za to możesz nauczyć się fajnych rzeczy, o których “Jan Kowalski Photography” na Facebooku nawet nie ma pojęcia.

Czego na pewno nauczysz się w Technikum Fototechnicznym?
 • Przygotowywać profesjonalne studio fotograficzne i pracować w nim – robić w nim zdjęcia cyfrowo i analogowo
 • Wywoływać zdjęcia i inne materiały fotograficzne w ciemni – barwne i czarno-białe, dowiesz się jak przygotować chemię do wywoływania, jakie substancje trzeba dodać itp. (to jest naprawdę niełatwe, ale warto takie rzeczy umieć – kto wie czy za kilkanaście lat wszystko nie pierdyknie i nie będziemy musieli zacząć żyć bez komputerów?)
 • Budowa aparatu fotograficznego, matrycy, budowa drukarek i ich różne rodzaje – jak to wszystko działa
 • Badać materiały światłoczułe – tzw. badania sensytometryczne – rysować krzywe i stawiać punkciki co pół milimetria :), obliczać światłoczułość materiałów – to jest największa zmora uczniów tej szkoły
 • Obsługiwać program Adobe Photoshop – edytować zdjęcia, zmieniać kolory przedmiotów, dodawać jakieś elementy, tworzyć makiety do wydruków.
 • Obsługiwać program Adobe Illustrator – tworzyć grafikę wektorową na komputerach Apple
 • przy okazji nauczysz się jak znaleźć pracodawcę i jak pracować jako fotograf (przy szukaniu praktyk)

A więc czy warto? Warto! Zdobywasz zawód, doświadczenie, dodatkowe umiejętności… kosztem tylko jednego roku dłużej edukacji! Dużo absolwentów zakłada swoje firmy albo zatrudnia się w studiach fotograficznych, zakładach, dużych korporacjach.
Właściciele firm, kierownicy, chętniej przyjmują osoby z umiejętnościami niż bez, prawda?

Więc mówię – jeśli naprawdę masz talent albo chociaż zapał – idź do fototechnikum, dowiesz się sporo ciekawych rzeczy. Nawet jeśli aparatu nigdy w ręku nie trzymałeś to pomyśl – może Cię ta fotografia jednak zainteresuje? Nie warto marnować się w liceum. Jeśli nie interesuje Cię ta branża- zastanów się co ci sprawia największą frajdę i znajdź zawód zbliżony do tego twojego hobby. Kończąc szkołę zaczynasz dorosłe życie więc już teraz zastanów się jak chcesz je zacząć!

Jeśli macie jakieś pytania co do techników, co do mojej szkoły – śmiało piszcie! Możecie je zadawać tutaj  – odpiszę w ekspresowym tempie albo na maila ola@robi.to. Followujcie mnie też na insta i w ogóle buziaki

POZDRO

Zobacz również

39 Comments

 1. Zośka

  Bardzo przydatny poradnik! Teraz muszę się dokładniej zastanowić nad swoją przyszłością!
  Dzięki :*

 2. artcharlotte

  Sorry, ale w dobrym liceum lepiej Cie przygotują do matury niż w technikum, nawet jeśli masz rok wiecej. Tak po prostu jest.

  1. ola

   no może i tak… nie wiem bo ja się nie przykładałam żeby się uczyć do tej matury 😛 ale za to zdobywasz dodatkową wiedzę, która kiedyś tam może ci się przydać i jest większy fun. Ja po gimnazjum nie wytrzymałabym dodatkowych zwykłych 3 lat 😀

   1. A.

    Hah, mi się wydaje, że jeśli się jest w liceum też jest owy “fun” 😛 Wiele zależy od tego, na jakie trafi się środowisko. Ludzie naprawdę mają duży wpływ. A poza tym, jeśli ktoś chce iść na dobre studia (lub po prostu kierunki takie jak japonistyka, lotnictwo czy medycyna, gdzie żeby się dostać trzeba być naprawdę najlepszym), to nie ma sensu iść do technikum – owszem, rok dłużej, ale spędza czas na nauce przedmiotów zawodowych, które nie koniecznie muszą go interesować. No i jak już wspomniałaś – pracę w zawodzie po tego typu technikum również ciężko znaleźć, a nie jest to wyjątek – chociażby geodezja również nie przyjmuje z otwartymi ramionami absolwentów technikum – wolą ludzi z dyplomem inżyniera z politechniki. Zgadzam się z Artcharlotte w 100%.

  2. mika

   Jeśli masz chęci to wszędzie się przygotujesz. Nie ma lepsze czy gorsze wszystko zależy od nas samych … 🙂

  3. mika

   Jeśli masz chęci to wszędzie się przygotujesz. Nie ma lepsze czy gorsze wszystko zależy od nas samych …

 3. Iza

  hahah, bardzo ciekawe podsumowanie Spokojnej 😛 pod kawałkiem “Nie nauczysz się tu robić zdjęć – do tego trzeba mieć po prostu talent…” podpisuje się rękami i nogami 😉

 4. Kasia

  “Nie warto marnować się w liceum.” – to zdanie najbardziej mnie powaliło. Cieszę się, że ‘marnowałam się’ w liceum i czasami wkurza mnie takie gadanie ludzi, którzy ukończyli technika. Bo w liceum niby nudno, nic ciekawego, ciągle to samo, bla, bla, bla… Licea też mają różne profile! Językowe, historyczne, geograficzne, chemiczne, medialne – tego jest cała masa, aż głowa boli od wyboru. Niekoniecznie trzeba mieć świstek o zdanym egzaminie zawodowym w kieszeni, by robić to, co się lubi. Obecnie nie ma pewności, że po technikum, to od razu ma się pracę, taką jak się lubi. Realia są takie, że nawet jak masz tytuł fotografa/budowlańca/elektryka/fryzjera, to możesz skończyć w KFC lub McDonaldzie. “Nie nauczysz się tu robić zdjęć – do tego trzeba mieć po prostu talent…” – czyli co? Mam iść do technikum, by dowiedzieć się, że nie mam talentu do robienia zdjęć? Mam później przenosić się z jednej szkoły do drugiej, bo w każdej się nie nadaję do zawodu? No nie, to bez sensu. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć i w liceum. To zależy od otoczenia, od nauczycieli i przede wszystkich od nas samych. Jak ktoś chce się uczyć, to będzie, nawet w szkole, gdzie nic nie motywuje, by działać. Podsumowując, nie uważam, że technikum jest gorsze, czy lepsze niż liceum. To po prostu zależy od danej osoby. Może czasem lepiej wybrać zwykły ogólniak, jeśli nie wie się, jakie studia wybrać, jaki zawód będzie dla nas. Jak się jednak wie i można pójść do technikum, to oczywiście warto. Rok nauki więcej obecnie to dużo, zwłaszcza, ze firmy chcą młode osoby, ale z doświadczeniem. Nad wyborem szkoły należy pomyśleć. Mimo, że w głowie po gimnazjum to jeszcze głupoty, ale życie nie jest proste i usłane różami, nawet w wieku 16 lat trzeba myśleć. 🙂

  1. olka polka

   niestety po 2012 roku licea wycofały profile i teraz albo się idzie do technikum albo do liceum ogólnokształcącego. A chodziło mi raczej o to, że w technikum jest fun i zawsze czegoś dodatkowego można się nauczyć. Potem ma się jakąś wiedzę w tym zakresie i już można gdzieś tam się załapać. Ale nie napisałam, że praca jest gwarantowana, bo tak nie jest. I tak studenci nie znajdą czasu na inną pracę niż w sieciówkach czy gastronomii. A w moim przypadku było tak, że nie chciało mi się iść na studia więc wykorzystałam wiedzę ze szkoły, żeby coś tam robić. Przed tą szkołą nie umiałabym tego, jakbym poszła do liceum to pewnie bym po prostu poszła na studia i tam zdobyła jakies umiejetnosci.

   1. Kasia

    ‘Niestety’, ale profile w liceach nadal są. I ‘fun’ w technikum? Jaki? Rok nauki więcej, egzamin zawodowy, niby przedmioty zawodowe, a w liceach można tyle samo praktyki zdobyć. Naprawdę można zdobyć praktykę w liceum, trzeba mieć chęci. I trzeba przestać narzekać na wszystko wkoło. Jeśli chodzi o pracę… cóż. Studiuję już 2 rok, przy okazji pracuję w PZU, niedawno awansowałam, więc jestem przykładem, że jak się chce, to można. To, że Tobie się na studia nie chciało iść, nie oznacza, że inni chcą mieć tylko wykształcenie średnie. Technikum może nauczyć kilku dobrych umiejętności, ale ogólniak również. A licea co więcej dbają o podstawę. w technikum wałkuje się zawód i można go dobrze przyswoić, tylko co z tego, jak taki delikwent nie umie poprawnie języka polskiego używać albo historii własnego kraju nie zna. Możemy dyskutować do woli, ale mam porównanie wśród znajomych, przyjaciół i liceum stawiają na wszechstronną wiedzę.

    1. olka polka

     bez przesady, mowimy o technikach a nie o zasadniczej zawodowej 🙂 Tu tez sa normalne przedmioty. Nie powiedzialam, ze zle isc do liceum i ze nie ma co robic potym. Ale technikum otwiera jakies horyzonty, nawet jesli sie idzie na studia. Ja poszłam na studia i pracuję między innymi fotografią wykorzystując przy tym inne umiejetnosci wyniesione ze szkoly, na przyklad tworzenie grafiki. Będę miała zupełnie inny zawód niż fototechnik, ale tego fototechnika też i tą wiedzę, którą zdobyłam.

  2. lostek815

   To raczej przed pójściem do szkoły średniej się wie, do czego się ma talent i jak nie masz talentu do fotografii, to oczywiste, że nie idziesz na fototechnika, tylko na coś innego. Jak dla mnie licea też są nudne. Ale no dla jednego są ciekawsze zajęcia z konkretnego zawodu, a dla innego profil chemiczny. A do McDonald’s można trafić zarówno po liceum, technikum, jak i po studiach.

   1. olka polka

    Niekoniecznie się wie, szkoła jest po to by nauczyć nas fotografowania 🙂

 5. neff

  A łatwo jest zdać maturę, np. z rozszerzonej matury mimo tego że odchodzą takie przedmioty?

  1. olka polka

   no ja się w ogóle nie uczyłam do matury, już nie mówię o tym że ostro wagarowałam, a zdałam i to nie tak źle 🙂 większość z gimnazjum wyniosłam, bo na przyklad w technikum z angielskiego się bardzo opuściłam, ale rozszerzenie zdałam na 90%. Jeśli teraz jest sie dobrym z matmy to i rozszerzoną matmę spokojnie zdasz całkiem dobrze. W innym przypadku bedzie trzeba sie trochę pouczyć, no ale bez przesady 🙂 Matura nie taka straszna.

  2. xxx

   A trzeba zdawać maturę z rozszerzonej matmy? Można zamiast tego wybrać jakieś inne rozszerzenie? 🙂

   1. ola

    matury nikt Ci nie kaze zdawac, mozesz rownie dobrze w ogole nie podejsc 😛 Matura jest oddzielna, zdaje sie ja juz po ukonczeniu szkoly, wiec mozesz miec dwóje z matmy a zglosic sie na rozszerzenie z matmy z matury jesli czujesz sie na silach 😀

 6. Paweł Supron

  Czy trudne są egzaminy do dostania się do technikum?

  1. olka polka

   Nie ma żadnych egzaminów #x1f602; tylko liczą się egzaminy gimnazjalne, a jeszcze bardziej oceny

 7. Magda Wiglusz

  Bardzo fajny kierunek ukonczylas. W Rzeszowie niestety takiego nie ma. Ja wybralam technikum ekonomiczne i w sumie tez jestem zadowolona. Na poczatku dobijal mnie najbardziej ten jeden rok dluzej ale teraz widze ze to byla dobra decyzja. Majac 16 lat zaczelam uczyc sie o zakladaniu firmy, tych wszystkich papierach o ktorych kiedys jeszcze nie mialam pojecia. Czyli wszystko co tak naprawde przyda sie w zyciu.
  Najbardziej smuci i w sumie denerwuje mnie fakt ze ludzie z lo tak bardzo smieja sie z technikum. Uwazaja nas za gorszych itd. Nie zawsze ale juz spotkalam takie przypadki. No coz. Mam nadzieje ze w przyszlosci pokaze im kto tak naprawde ma lepiej

  1. olka polka

   No to ty masz już zawód który naprawdę się przyda! To jest dobre bo masz już jakieś umiejętności i nawet idąc na studia możesz pracować albo dorabiac sobie w jakichś drobnych usługach. Zawsze dodatkowe umiejętności!
   A wiem że w Tarnowie jest bardzo dobre technikum foto, a to już niedaleko odd Rzeszowa!

 8. Katarina

  Ja mam technikum fotograficzne daleko i musialabym mieszkać w internacie, a te blisko jest płatne 100zl miesięcznie. Znam dziewczynę, która po ogólniaku pracowała w sądzie. Myślę, że teraz nie ma podziału ze technikum jest dla mądrych (chociaż zdarzają się osoby co dziwią się ze osoba z paskiem na świadectwie idzie do technikum) ale szkoły wybiera się na zasadzie tego co chce się robić. Mi wszyscy doradzają technikum ale ja nie chce męczyć się w zawodzie którego nie chce.

  a href=”http://zuzannajuliakatarzyna.blogspot.com//” / rel=”nofollow”Mój blog/a

  1. olka polka

   100 zł miesięczne to bardzo mało. A technikum można wybrać jaki zawód się chce 🙂 oczywiście jeśli się jeszcze nie wie co się chce robić to liceum jest dobra alternatywa. Rok krócej zawsze :). Tylko w technikum trochę mniej nudy, tak mi się wydaje. Ja bym nie przeżyła jakbym miała mieć powtórkę z gimnazjum – 3 lata nauki tego samego praktycznie tylko na wyższym poziomie. Przedmioty zawodowe w technikum traktować można jako zajęcia dodatkowe, hobby

 9. weranda

  Bardzo chciałabym kształcić się właśnie w tym kierunku ,tylko że mam obawy czy się dostanę. Najbliższe technikum jest w Warszawie na Spokojnej i ma dość wysoką opinie ,a ja z 3 i 4 (no 5 też się znajdzie ale trzeba dobrze szukać:)) oraz klawym angielskim już nie wiem czy jest sens w ogóle składać tam papiery… Jak myślisz?

  1. olka polka

   Ja tam właśnie chodziłam 🙂 wiem że teraz jest wysoko w rankingach i dużo chętnych ale warto spróbować 🙂 przecież jak się nie dostaniesz to masz jeszcze drugi termin 😉 myślę, że jak ci bardzo zależy to złóż tam papiery, co ci szkodzi? A być może wszyscy myślą tak jak Ty i mało osób zgłosi się w tym roku 😀 na stronie szkoły jest ogłoszony konkurs fotograficzny dla gimnazjalistów, przeczytaj szczegóły i weź udział, bo wiem że uczestnicy maja chyba pierwszeństwo przy rekrutacji 🙂

 10. Nastia

  Trudno jest teraz dostać się do tego technikum?

  1. olka polka

   tego nie wiem 🙂 Myślę, że na pewno ciężej niż jak ja szłam, fotografia stała się bardziej popularna wśród młodych, a technikum jest w pierwszej dziesiatce najlepszych techników, wiec mysle ze to tez wplywa na ilosc chetnych 😀 🙁

 11. Angelina

  Chciałabym pójść do klasy o profilu fototechnik, czytałam że później można pracować w wydawnictwie (książki i te sprawy, nie żadne gazety). Tylko jakie stanowisko można dostać po ukończeniu takiej klasy? Może wiesz? A może to nie o takie wydawnictwo chodzi?

  1. olka polka

   Zawód masz fototechnik. W kwalifikacji jest wymienionych dużo zawodów min jako laborant, fotoreporter czy operator kamery. Również w wydawnictwie można pracować, jeśli masz taką możliwość i potrafisz robić dobre zdjęcia 🙂 na pewno papier o ukończeniu szkoły pomoże Ci w zdobyciu pracy, bo to potwierdzenie Twojej wiedzy i umiejętności

 12. Martyna

  Są jakieś przedmioty rozszerzone w fototechnikum? (jakie?)

  1. olka polka

   Teraz podobno matma i fizyka. Ale nie wiem. Najlepiej na dzień otwarty isc i wszystko powiedzą. Chyba 24 kwietnia jest

 13. Dumb or Happy

  A ja aktualnie jestem w trzeciej gimnazjum i planuję iść do liceum. I nie uważam, że jest jakieś nudne. Wiem już, że chcę iść na studia, a po co mam siedzieć jeszcze rok dłużej w technikum 😀
  /Liseł
  a href=”http://you-always-be.blogspot.com/” rel=”nofollow”NASZ BLOG – KLIK/a

 14. Maja

  Hej co jeśli nie stać mnie na aparat muszę go mieć?

  1. ola

   Wiele osób wcale nie miało aparatów 🙂 nauczyciele na początku też tego nie wymagają. Ale później są prace domowe. Można albo pożyczyc od kogoś albo z kimś kto ma aparat isc na foty Albo dogadać się z nauczycielem i zrobić zdjęcia w szkole, nawet w weekendy szkolnym sprzętem. Na pewno nie będzie z tym problemu 🙂

 15. Aniela

  Hej pytanie jakie miałaś zeszyty małe czy duże ?? Bo np . słyszałam że na zawodowych dużo się pisze i lepsze są duze zeszyty ?

  1. ola

   W pierwszej klasie faktycznie nauczyciele polecali duże zeszyty, a4#x1f602; ale potem to nawet notatek nie robiłam. Bo nie było specjalnie z czego

 16. Kasia

  Hej pytanie odnośnie praktyk .. Jak to jest idziesz do np. zakładu fotograficznego i pytasz się czy możesz zostać praktykantką i potem tam pracujesz ??? Jak długo i w której klasie ?

  1. ola

   praktyki są teraz chyba w 3 klasie i jest jeden miesiąc cały że masz praktyki, a potem jeden dzień w tygodniu przez cały rok szkolny. Musisz sobie sama znaleźć praktyki 🙂 W szkole masz dostępną listę firm, które przyjmują na praktyki, ale tak naprawdę możesz sobie wymyślić co chcesz. Ja na przykład miałam raz w Zoo i robiłam zdjęcia zwierzakom, a raz miałam w lokalnej gazecie i robiłam dla nich zdjęcia na różnych imprezach. W szkole Ci powiedzą dokładnie jak to załatwić. Przed wakacjami uprzedzają, żeby się rozglądać za czymś i ja właśnie w czerwcu napisałam maila i zapytałam, czy by mnie nie przyjęli na praktyki, zgodzili się i przypomniałam się już we wrześniu. Dostałam umowę ze szkoły, musiałam ją zanieść do “zakładu pracy”, podpisać i odnieść jedną kopię do szkoły. W umowie jest, że pracodawca ma obowiązek wystawić ocenę. I na koniec roku Ci wystawia 🙂 Polecam wlasnie praktyki w jakiejs gazecie, bo ja na przklad wtedy miałam piątek praktyki to miałam wolne, a chodziłam robić zdjęcia wieczorami w tygodniu albo w weekendy i jeszcze moje zdjęcia były potem w gazecie, a praktyki bardzo luźne 🙂

 17. Tutti

  Na początku chciałam iść do liceum, ale zmieniłam zdanie. Teraz jestem w liceum i czuję, że to jest to 🙂
  Nie byłabym taka pewna tego, że osoby po technikum robią to, co lubią. Znam wiele osób, które do technikum poszły, bo tak naprawdę nie wiedziały, co ze sobą zbroić, i nawet obrany kierunek ich nie interesował 😉

Skomentuj