Podpaski ekologiczne różnych firm – test i porównanie. Które są najlepsze?

Na rynku polskim coraz więcej pojawia się marek ekologicznych podpasek. Podpaski te są zazwyczaj biodegradowalne i wykonane z materiałów ekologicznych, często bez plastiku. Przetestowałam kilka dostępnych produktów z tej kategorii i pokażę Wam ich wady i zalety. Mam też swojego ulubieńca!

Ekologiczne podpaski – dlaczego warto je wybrać?

Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do podpasek z marketu, wiemy z czego takie podpaski są zrobione. W Polsce nie ma wymogu, by podawać skład podpasek czy tamponów na opakowaniu, także nie wiemy nawet co nosimy. W większości produktów w duchu eko podawany jest skład, by zapewnić osobę kupującą o tym, że produkt jest stworzony z naturalnych składników ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu mamy pewność, że podpaski nie są bielone chlorem, a większość elementów ulegnie biodegradacji. A to jest dosyć ważne, bo jedna podpaska z marketu zawiera tyle plastiku co cztery reklamówki, a jedna osoba menstruująca w ciągu życia może zużyć nawet 12 000 podpasek lub tamponów!

Dzięki temu, że skład jest naturalny, pożegnamy się z podrażnieniami i odparzeniami. Taka podpaska nie będzie szkodliwa dla nas, ani dla środowiska. Choć ceny są dosyć wysokie – bo jedna paczka takich podpasek kosztuje średnio 15 złotych – to nie wyobrażam sobie powrotu do tradycyjnych podpasek. Te ekologiczne po prostu przyjemniej się nosi!

Podpaski Natracare

Podpaski marki Natracare to pierwsze podpaski eko, z którymi się spotkałam. Pisałam o nich parę lat temu. Jest to brytyjska marka, dosyć transparentna i potwierdzona wieloma certyfikatami (m.in. certyfikację GOTS czy certyfikat wegański Vegetarian Society). Marka gwarantuje też, że 1% rocznych dochodów przekaże na organizacje działające na rzecz ochrony środowiska.

Transparentność i odpowiedzialność marki

Rating: 4.5 out of 5.
Skład

Rating: 5 out of 5.

Mają dobry skład – 12% wykonana z ekologicznej bawełny, a reszta to drzewna masa celulozowa i skrobia kukurydziana.

Komfort

Rating: 3 out of 5.

Podpaska jest przyjemna dla skóry, choć dosyć cienka, a więc też nie jest jakaś super chłonna. Sprawdzi się na mniej obfite miesiączki. Dobrze trzyma się majtek.

Opakowanie

Rating: 5 out of 5.

Opakowanie jest tekturowe, więc można je spokojnie wrzucić do kosza na odpady papierowe. Co mi się najbardziej spodobało to owijki samych podpasek wykonane są ze skrobi celulozy, która wygląda jak bibułka. To sprawia, że produkt jest w 100% biodegradowalny, a też dzięki naturalnym elementom papierowym – dosyć szybko biodegradowalny! Duży plus jest też za sporą paczkę – 14 podpasek, podczas gdy u konkurencji jest to zazwyczaj tylko 10 sztuk, co w moim przypadku nie wystarcza na jedną miesiączkę.

Dostępność

Rating: 1 out of 5.

Niestety bardzo trudno aktualnie zakupić te podpaski. Stacjonarnie dostępne są tylko w sklepach Organic Farma Zdrowia oraz Bio Family, ale możemy je zamówić poprzez liczne sklepy internetowe.

Cena

Rating: 4 out of 5.

Koszt to około 12-15 złotych – więc poniżej średniej ceny za podpaski eko, choć nadal dosyć drogo w porównaniu do tradycyjnych podpasek.

Ogólna ocena

Rating: 3.5 out of 5.

Dalsza część artykułu na następnej stronie.

Leave A Reply

Navigate
%d bloggers like this: