Biodegradowalne podpaski – czy warto? Czym się różnią od normalnych i gdzie kupić?

Na rynku coraz więcej ekologicznych produktów – spożywczych i kosmetycznych. Nie dziwne więc, że pojawiły się też ekologiczne biodegradowalne podpaski. Sprawdźcie, czy warto.

Czym różnią się od tradycyjnych podpasek?

Przede wszystkim klasyczne podpaski zawierają mnóstwo tworzywa sztucznego – od samej podpaski po plastik, w który jest zapakowana. Podpaski rozkładają się koszmarnie długo. Dodatkowo weźmy pod uwagę fakt, że przeciętna kobieta w ciągu życia zużywa około 12 tysięcy podpasek lub tamponów – ta liczba może naprawdę przerazić.

Jedna podpaska zawiera tyle plastiku co cztery reklamówki.

„Jak zerwać z plastikiem”, Will McCallum

Podpaski i tampony kompostowalne są jedyną (oprócz kubeczków menstruacyjnych, z których niestety nie każda kobieta może korzystać i nie każda ma ochotę) korzystną alternatywą. Te firmy Natracare wykonane są wyłącznie z naturalnych składników. Dodatkowo są całkowicie wolne od chloru i pozbawione substancji syntetycznych. Są więc też idealnym rozwiązaniem dla kobiet ze skórą wrażliwą oraz alergiczek.

O ile te podpaski tradycyjne nie mają dokładnego składu – tutaj możemy przeczytać z czego są zrobione. Na opakowaniu czytamy, że jest w 12% wykonana z ekologicznej bawełny, a reszta to drzewna masa celulozowa i skrobia kukurydziana. Opakowanie jest tekturowe, nadające się do recyklingu. Natomiast opakowanie samych podpasek – wykonane ze skrobi celulozy. To sprawia, że produkt jest w 100% biodegradowalny. 

Ale uwaga! To nie znaczy, że można je wyrzucać do kibelka!

Czy są równie dobre jak zwykłe podpaski?

Podpaski Natracare, które ja kupiłam są oznaczone trzema kropelkami (na 5) jeśli chodzi o chłonność. Są też wersje bardziej chłonne, ale to są już raczej te długie, na noc. Podpaska jest więc dosyć cienka, bardziej przypomina wkładkę higieniczną tylko że ze skrzydełkami. I tak niestety też jest – taką podpaskę na pewno częściej trzeba zmieniać niż np. always. Rekomendowałabym je raczej na pierwsze lub ostatnie dni miesiączki.

Gdzie kupić?

Podpaski biodegradowalne niestety nie są jeszcze aż tak powszechne w sieciowych drogeriach. Ale zdarzają się! Można je kupić w sklepach z produktami ekologicznymi, których jest coraz więcej szczególnie w dużych miastach. Ale są też np. w Rossmannie. Oto lista sklepów, w których napotkałam te produkty:

  • Bio Family Supermarket – Natracare, koszt ok. 19 zł
  • Rossmann, Masmi, ok. 17 zł
  • BioOrganika, Natracare i Organyc, 18-25 zł

Jeżeli nie stacjonarnie to możecie szukać też online – będzie na pewno taniej i większy wybór!

Duża bariera

Niestety podpaski biodegradowalne, jak i inne produkty eko codziennego użytku – są wciąż dużą barierą dla przeciętnego Polaka. Przede wszystkim – rzadko kiedy kupi się je stacjonarnie, w sklepach, są dosyć drogie w stosunku do „normalnych” produktów no i często nie spełniają oczekiwań. To sprawia – co jest bardzo smutne – że nie zawzse możemy pomóc planecie. Przykładowo, takie podpaski Natracare kosztują około 15-20 złotych za 12 sztuk, podczas gdy 16 sztuk w Biedronce kosztuje 4 złote. Nic więc dziwnego, że decydujemy się na tańsze i sprawdzone rozwiązania.

Zobacz również

6 Comments

  1. Patrycja

    Nie widziałam wcześniej takich w sklepie. Muszę poszukać!

    1. Paulina

      Świetny wpis! Posiadamy Natracare jak i inne podpaski biodegradowalne w naszej ofercie 🙂

  2. mili

    cena masakryczna. Przesada

    1. Ola

      niestety trochę tak, dlatego mało osób się decyduje 🙁 Ja też nie zawsze, bo nie wszędzie można kupić. Ale myślę, że to fajna alternatywa.

  3. Podpaski i tampony Your KAYA - czy warto, na czym polega subskrypcja

    […] Biodegradowalne podpaski – czy warto? Czym się różnią od normalnych i gdzie kupić? […]

  4. Podpaski ekologiczne - porównanie Your Kaya, Vuokkoset... • Ola Brzeska

    […] marki Natracare to pierwsze podpaski eko, z którymi się spotkałam. Pisałam o nich parę lat temu. Jest to brytyjska marka, dosyć transparentna i potwierdzona wieloma certyfikatami (m.in. […]

Skomentuj