Moda lat 20.

Bardzo lubię modę lat 20. Był to jeden z ciekawszych okresów zeszłego stulecia pod względem mody. Jednym z bardziej typowych elementów mody tamtego okresu był nacisk na praktykę i wygodę. Kobiety zaprzestały noszenia krępujących gorsetów, wysokich butów i długich sukien. Jejku, wyobrażacie sobie nosić gorset cały dzień? Co za męka! Miedzy innymi, to właśnie w latach 20. zaczęto projektować spodnie dla kobiet, a najsłynniejszą projektantką tego okresu była Coco Chanel.

SOURCE: Pixabay
SOURCE: Flickr
SOURCE: Wikipedia Commons
SOURCE: Wikipedia Commons

Takie wyzwolenie się od tradycyjnych i niewygodnych ciuchów było zapewne spowodowane zmianami społecznymi. W szczególności, pamiętajmy że to w latach 20. miał miejsce silny ruch emancypacyjny kobiet, i w wielu krajach nastąpiło równouprawnienie, przynajmniej w zakresie prawa do pracy oraz do głosowania w wyborach. Więc jeśli kobiety zaczęły pracować poza domem, to oczywiście zaczęły się swobodniej poruszać i co za tym idzie, ubierać. Sławna projektantka Coco Chanel ujęła te zmiany w tych słynnych słowach: “Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą”.

Coco Chanel in 1928 SOURCE: Wikipedia Commons

Typowe dla tego okresu to fajne krótkie fryzury, oraz proste, wąskie i luźne sukienki do kolan, pozbawione podkreślenia talii lub bioder, i często ozdobione kokardami. Osobiście podobają mi się rozmaite ozdobne opaski na głowę, lub małe kapelusiki przypominające czepki, które były wtedy modne. W ogóle, moda tamtego czasu była skierowana na unikanie przesadnej wykwintności oraz na praktyczność.

SOURCE: Flickr
SOURCE: Flickr
SOURCE: Flickr
SOURCE: Flickr

 

SOURCE: Wikipedia Commons
SOURCE: Flickr

Lata 20. były i nadal są często przedstawiane na “złotym ekranie” Hollywoodu. Kilka znanych tytułów z ostatnich lat to kryminał muzyczny “Chicago” o dramatach życiowych tancerki estradowej, romantyczna komedia Woody Allen’a “O północy w Paryżu” o autorze, który utracił swoją muzę, biograficzny dramat Martina Scorsese “Aviator” o amerykańskim lotniku i właścicielu kasyn, Howardzie Hughesie, czy dramat obyczajowy “Wielki Gatsby” o przystojnym i dziwacznym milionerze. Ten ostatni to jeden z moich ulubionych filmów o latach 20.

SOURCE: Flickr

Wydaje mi się, że właśnie dzięki tym kinowym ekranizacjom tamtego okresu, moda lat 20. stale powracają do łask współczesnych trendów i inspiruje współczesnych projektantów.

SOURCE: Flickr
SOURCE: Vimeo
SOURCE: Pixabay

2 komentarze

  1. Ja również uwielbiam modę lat 20! <3 Kobiety wyglądały wtedy tak pięknie. Ich włosy, szminki na ustach … coś fenomenalnego! Cieszę się, że gdzieś teraz w świecie współczesnym ten styl się pojawia. Że ludzie czerpią z niego. Ponieważ dla mnie jest to ogromna klasa i elegancja.
    Wystarczy popatrzeć na zdjęcia, które tutaj publikujesz. Dla mnie naprawdę, kobieta wtedy była przepiękną!
    Pozdrawiam cieplutko, KINGA na Wieszaku 😉

Leave A Reply

Navigate
%d bloggers like this: