Jak zostać fotoreporterem? + Recenzja fotoksiążki Saal Digital

Fotografem może być każdy. Miliony ludzi na świecie korzysta teraz z Instagramu i wrzuca tam swoje zdjęcia, co czyni ich w jakimś sensie fotografem. Ale jak zostać fotoreporterem? Jak zacząć robić zdjęcia na imprezach, koncertach, ciekawych wydarzeniach?

Jak zostać fotoreporterem?

Oczywiście do fotoreportażu potrzebny jest aparat. I tutaj smartfon raczej nie wystarczy. Ale lustrzanki kosztują teraz nawet 1000 złotych, wystarczy dokupić fajny obiektyw za kilka stówek i można cykać naprawdę świetne zdjęcia!

dsc_2819

Pamiętajcie też, że nie wszędzie można robić zdjęcia i nie wszędzie można wnieść aparat z wymiennym obiektywem. Na takie zamknięte wydarzenia należy mieć akredytację dziennikarską i zazwyczaj trzeba należeć wtedy do jakiejś redakcji. Czasami organizatorzy przyznają wejściówki medialne freelancerom, czyli osobom, które robią zdjęcia dla siebie, do własnych celów lub do dalszej odsprzedaży. Jeśli chcesz stworzyć sobie portfolio i rozpocząć przygodę z tą dziedziną fotografii – jest na to kilka sposobów!

dsc_2370

Chodź na imprezy otwarte!

Na początku warto zacząć chodzić na różne otwarte wydarzenia – festyny, darmowe wystawy, targi – wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają Cię na wejściu i nie ma zakazu robienia zdjęć. To jest najlepszy sposób, by zacząć swoją przygodę z fotografią reportażową, ponieważ nie wymaga to akredytacji dziennikarskiej.

dsc_8389

Żebrz o akredytacje

Na duże imprezy akredytacji Ci nie dadzą. Ale na mniejsze koncerty, festiwale, czy lokalne imprezy nie powinno być z tym problemu. Dobrze jest powiedzieć, że zdjęcia będą opublikowane na Twoim blogu, Facebooku, czy gdziekolwiek – wtedy organizatorzy chętniej je przyznają. Jeśli impreza jest za darmo, ale na przykład w prywatnym budynku – klubie, galerii handlowej, warto wcześniej napisać maila i upewnić się, czy można wnieść aparat i robić zdjęcia. Unikniecie wtedy niemiłych sytuacji.

dsc_2038

Podejmuj wyzwania

Najprostsze zdjęcia wychodzą w dzień, w świetle dziennym. Ale to nie jest żaden wyczyn zrobić wtedy ostre i nieporuszone zdjęcia. Dlatego, gdy już wprawisz się w tej fotografii kiedy jest widno – zacznij chodzić na foty nocą albo do klubów. Przypomnę, że podczas koncertów nie można używać lampy, więc wyzwanie jest duże! Ćwicz, manewruj światłem, przysłoną, ISO, zmieniaj obiektywy – w końcu dojdziesz do tego, jak zrobić dobre zdjęcia w ciemności. To właśnie po robieniu zdjęć w klubach naprawdę sie wyrobiłam w fotografii reportażowej, co mi też pomogło później foografować w świetle dziennym.

dsc_4739

Zgłoś się do jakiejś redakcji

Ja osobiście swoją przygodę z fotografią koncertową zaczęłam Ursynaliami w 2012. Prowadzę stronę fanów zespołu Billy Talent, który wtedy występował na tym festiwalu i dostałam akredytacje dla całej redakcji BillyTalent.pl. Miałam kiepski aparat, zdjęcia nie wyszły najlepsze, ale wtedy stwierdziłam, że to jest moja pasja – połączenie dwóch uwielbianych przeze mnie rzeczy – muzyki na żywo i fotografii.

Moje pierwsze zdjęcia koncertowe - Ursynalia 2012
Moje pierwsze zdjęcia koncertowe – Ursynalia 2012

Tak naprawdę bez redakcji nie da się żyć jako fotoreporter na dłuższą metę. Dlatego gdy dołączyłam do działającej przy Uniwersytecie Warszawskim telewizji Uniwerek.tv dopiero zobaczyłam, jak wiele mi brakuje do perfekcji. Wciąż się uczę, ale zauważyłam absolutną zmianę i widzę, że moje zdjęcia są znacznie lepsze niż na początku tej przygody i jestem z nich bardzo zadowolona. Praca w Uniwerek.tv doprowadziła mnie do tego, że teraz jestem zastępcą koordynatora działu foto, co otwiera mi też furtkę do kariery zawodowej 🙂

14970851_1255143357864622_44071320_o

Dlatego zachęcam Was do znalezienia u siebie jakiejś redakcji, gdzie szukają osób na staż, do fotografowania charytatywnego, bo można wtedy zdobyć nie tylko doświadczenie ale też znajomości.

Telewizja Uniwerek.tv jest na tyle ceniona w warszawskim środowisku, że dostajemy akredytacje na większość wydarzeń i koncertów. Zapewniam, że jest to nie tylko zebranie doświadczenia i chodzenie na materiały. Można poznać tu niesamowitych ludzi, rozwinąć się w swojej dziedzinie i uczestniczyć w niesamowitych imprezach 😀

DSC_1801

W UTV trwa właśnie rekrutacja. Możecie zgłosić się nie tylko do działu foto, ale też do operatorów, montażystów, reporterów, czy speców od social mediów. Według mnie jest to pierwszy krok, by zacząć karierę w mediach. Jeśli jesteście zainteresowani, możecie dowiedzieć się więcej możecie tutaj. Być może zobaczymy się na rozmowie rekrutacyjnej 🙂


Fotoksiążka Saal Digital Polska

Jako że tych zdjęć trochę mam, postanowiłam wziąć udział w teście fotoksiążek firmy Saal Digital. Dostałam 200 złotych na wykorzystanie na zakup tego produktu, co spokojnie wystarczyło na 26 stronicową książkę.

dsc_2838

Jestem ogromnie zadowolona z tego produktu. W porównaniu do tych fotoksiążek, jakie widziałam, ta wygląda jak totalny luksus! Postawiłam na matową okładkę, która pięknie się prezentuje z czarnym tłem.

dsc_2805

W środku znajdziemy całozadrukowane, grube stronice. Obawiałam się, że kartki będą wciągnięte, przez co zdjęcie po środku będzie ucięte, tak jak w magazynach, ale niepotrzebnie – nic nie zostało ucięte, wszystko wygląda pięknie, lśniąco i aż się chce chwalić tą książką!

dsc_2827

dsc_2812

Kolory zdjęć są żywe, jak oryginalne, jakoś wydruku bardzo dobra. Godna pochwały jest też aplikacja do projektowania fotoksiążki – można dowolnie ustawić zdjęcia, wybrać jeden z gotowych szablonów. Można dodać własny tekst, co też zrobiłam podpisując każde zdjęcie z osobna.

dsc_2809 dsc_2829

Jeśli macie w planach stworzyć swoją własną fotoksiążkę, to tylko na Saal Digital – serio!  dsc_2844

Jeśli macie jakieś pytania związane z fotoreporterką, Uniwerek.tv lub produktami Saal Digital Polska – możecie je zadać tutaj. Mam nadzieję, że wpis był przydatny 🙂

8 komentarzy

  • ola Odpowiedz

   jesli chodzi o fotografię rzeczy w bezruchu to można i robić telefonem, ale reportażu na koncercie niestety nie zrobi się byle jakim sprzętem, tak aprawda 🙁

 1. Pingbacki: Jak zmienić kolor przedmiotu na zdjęciu w Photoshopie? [PROSTY SPOSÓB] • Ola Brzeska

 2. Pingbacki: Co modnego u młodych projektantów? Pokaz dyplomowy MSKPU • Ola Brzeska

 3. Iga | Z naciskiem na szczęście Odpowiedz

  Warto spełniać swoje małe i wielkie marzenia. 🙂 Ważne aby się nie poddawać 🙂

 4. Pingbacki: 7 powodów, dla których musisz pojechać na Pol'and'Rock Festival! • Ola Brzeska

Leave A Reply

Navigate
%d bloggers like this: