Pomysły na prezent dla przyszłej mamy w zgodzie z ideą less waste

Jeśli bliska Wam osoba jest w ciąży i organizuje baby shower albo imprezę urodzinową to pewnie zastanawiasz się, co jej podarować. Podczas przygotowań do porodu oraz kompletowania wyprawki, starałam się, by była ona jak najbardziej przyjazna planecie. Najbliżsi wiedzą, że cenię sobie ekologiczne rozwiązania i nie potrzebuję zbędnych rzeczy, dlatego też nie obdarowywali mnie przedmiotami, których nie potrzebuję. Wiem, że jest takich osób coraz więcej i jeśli to czytasz to albo jesteś osobą, której zależy na środowisku, albo osoba, którą chcesz obdarować żyje w duchu less waste. Dlatego postanowiłam ułatwić Ci zadanie i przygotowałam krótki poradnik z pomysłami na prezent dla przyszłej mamy.

Kurs chustonoszenia

Uwierz mi, nie ma lepszego wynalazku niż chusta do noszenia maluszka. To ogromne odciążenie dla kręgosłupa, szczególnie kiedy dzieciątko chce być ciągle noszone. Sama porządna chusta to spory wydatek, ale uważam, że warto. Najlepiej w prezencie będzie podarować voucher na kurs chustonoszenia z certyfikowaną doradczynią od chust. Wiązać chustę można się nauczyć samemu z filmików w internecie, ale ja bym jednak miała obawy, czy na pewno dobrze zawiązałam dziecko. Doradczyni na kurs przyniesie zapewne kilka rodzajów chust oraz lalki-manekiny o realnej wadze niemowlaka, na których będzie pokazywała wiązania. Dopiero później wiąże się żywe dziecko 🙂 Można wybrać kurs stacjonarnie w większych grupach albo taki, gdzie doradczyni przyjedzie do domu obdarowywanej. I w jednej i drugiej opcji warto znaleźć kurs, który prowadzi osoba niedaleko miejsca zamieszkania przyszłej mamy. Jest naprawdę sporo ofert w internecie, więc z pewnością coś znajdziesz.

Z praktycznych rzeczy to taki kurs trwa około 2 godziny i jego koszt to ok. 200 złotych. Warto też dopytać o to, czy po kursie przyszła mama otrzyma chustę, czy będzie musiała zapewnić ją sobie sama. Ja miałam właśnie taki pakiet, dzięki czemu nie musiałam się zastanawiać jaką chustę kupić (a jest ich naprawdę ogromny wybór!), a doradczyni przyniosła kilka do wyboru i mogłam sobie wybrać tę, która mi najbardziej odpowiadała.

Książka poradnik

Dla przyszłej mamy, jeszcze w ciąży na pewno znajdzie się okazja żeby przeczytać coś dobrego czy relaksującego. Może to być jakaś nowość, bestseller albo dobra powieść. Trafionym moim zdaniem prezentem byłby jakiś praktyczny poradnik. Czy to na temat relacji w związku czy to o dziecku. Pełen wybór poradników psychologicznych i nie tylko znajdziecie np. tutaj. Pozycje, które bym polecała to zdecydowanie poniższe:

  • Jak mówić żeby dzieci nas słuchały jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły” – Faber Adele, Mazlish Elaine
  • „Życie Seksualne Rodziców” – Zosia i Dawid Rzepeccy, Natalia Fiedorczuk
  • „Dlaczego nikt mi tego nie powiedział? Szczery przewodnik dla przyszłych rodziców” – Ash Spivak, Natalia Halies,
  • „Rodzić można łatwiej” – Izabela Dembińska (lub inne książki tej autorki)
  • „Jak zrozumieć małe dziecko” – opracownie zbiorowe, wydawnictwo Natuli
  • Mama na roślinach” – Asja Michnicka

Inną opcją, ale nieco droższą, może okazać się czytnik ebooków. Zdecydowanie wygodniej trzymać cienki tablet karmiąc dziecko niż grubą książkę. W dodatku z czytnikiem nie potrzebujemy włączać żadnej lampki, która przeszkadzałaby maluszkowi. A taki gadżet przyda się też na długą przyszłość i może być też ekologiczny, bo zastąpi wiele kartek papieru, które zostały przeznaczone na wydruk tradycyjnych książek.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to spory koszt, a z tego co wiem, jego usług nie ma w standardzie opieki okołoporodowej. A uważam, że powinno być! Ja miałam takie szczęście, że w szpitalu po porodzie mogłam skorzystać za darmo z konsultacji fizjoterapeutki uroginekologicznej. Podczas takiej wizyty sprawdziła mięśnie dna miednicy oraz mięsień prosty brzucha, które ulegają zmianom po ciąży i porodzie. Później dostałam konkretne zalecenia i zestaw ćwiczeń oraz miałam stawić się na konsultację po połogu.

Koszt wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego to w Warszawie 150 złotych wzwyż. Uważam, że voucher na wizytę albo dwie do takiego specjalisty naprawdę nieźle odciąży przyszłą mamę ale też dużo pomoże. Z takiej wizyty może skorzystać już w ciąży, by dowiedzieć się jakie ćwiczenia wykonywać, by poród przebiegł jak najlepiej. Zaleca się też, by taką wizytę wykonać zaraz po połogu. Specjalista sprawdzi stan krocza, mięśni dna miednicy, postawę oraz zaleci dalsze ćwiczenia. Moim zdaniem to ciekawy i oryginalny prezent, który realnie się przyda.

Zestaw kosmetyków naturalnych

Coś miłego dla ciała na pewno zostanie docenione przez przyszłą mamę. Warto żeby to były kosmetyki bez plastiku, naturalne, najlepiej wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Takie produkty i to w całkiem fajnych zestawach proponują na przykład takie marki jak Cztery Szpaki lub Your Kaya. Całość można zapakować w praktyczną kosmetyczkę (np. tutaj znajdziecie fajne kosmetyczki), która przyda się w wyprawce do szpitala.

To, co na pewno sprawdzi się u przyszłej mamie w ciąży, po porodzie czy w połogu to:

  • naturalny olejek na podrażnienia oraz do masażu brzucha, piersi (przeciwko rozstępom) i okolic intymnych (masaż krocza przed porodem) – ważne więc, by był możliwie z jak najprostszym składem
  • mydła naturalne – to się zawsze przyda, czy to do codziennej higieny czy do mycia rąk
  • balsam łagodzący na brodawki sutkowe, np. z wegańską lanoliną
  • wielorazowe wkładki laktacyjne – myślę, że wystarczą max 2 pary, dobrze je mieć w wyprawne, bo nie wiadomo czy będą potrzebne czy nie
  • balsam do ust lub pomadka w jakimś fajnym eko opakowaniu albo słoiczku – sprawdzi się na spiechrznięte usta od intensywnego oddychania w trakcie porodu
  • żel do higieny intymnej z naturalnym składem, np. w szklanym opakowaniu
  • majtki menstruacyjne albo podpaski wielorazowe – sprawdzą się na połogowe krwawienie, a później jak wróci okres – na miesiączki

Voucher na bieliznę

W ciąży czy po porodzie wygodna bielizna to zbawienie. Najlepiej, jeśli będzie taka z bawełny organicznej albo np. lniana, bo takie są najbardziej przyjazne dla naszego ciała. Takie produkty oferują znane marki bieliźniane, ale można też przejrzeć internet w poszukiwaniu jakichś niszowych marek, które szyją w Polsce z certyfikowanej bawełny. Voucher będzie najlepszym rozwiązaniem, bo dzięki temu przyszła mama dobierze sobie bieliznę w odpowiednim rozmiarze i kolorze. Być może wykorzysta ją na wygodne majtki albo na przykład na biustonosz do karmienia. Taki prezent będzie z pewnością trafiony.

Wersja niskobudżetowa – kupony

Młoda mama przez pierwsze tygodnie po porodzie z pewnością doceni każdą pomoc. Świetnym pomysłem mogą okazać się przygotowane samemu kupony, do wykorzystania przez obdarowywaną. Może to być np.:

  • na przygotowanie obiadu
  • na opiekę nad dzieckiem
  • na posprzątanie mieszkania
  • na uprasowanie ubranek

itd.

Zapewniam Cię, z małym dzieckiem naprawdę nie ma czasu żeby ogarnąć życie, szczególnie pierwsze miesiące, kiedy mama z maluszkiem dopiero się poznają, są dosyć ciężkie. Nie ma czasu żeby się umyć, zjeść czy wyjść na chwilę samej chociażby do sklepu osiedlowego. Każde, nawet tak małe wsparcie będzie z pewnością docenione.

Drogie mamy, dajcie znać w komentarzach, co u Was by się jeszcze sprawdziło!

Zobacz również

Skomentuj