Jak zrobić znak wodny na zdjęciu w Photoshopie?

Tak zwany znak wodny to napis lub logo umieszczone na zdjęciu, pomagające zidentyfikować fotografię z jego autorem, dodatkowo jest pewnym zabezpieczeniem przed kradzieżą zdjęć.

W Photoshopie żeby dodać znak wodny na zdjęciu trzeba mieć w pakiecie dodatkowe narzędzie lub je specjalnie zainstalować. Istnieją również inne programy, które umieszczają nam znak wodny na kilku zdjęciach na raz. Dziś jednak skupię się na tym, jak zrobić go w naszym kochanym Adobe Photoshop na jednej fotografii, aczkolwiek szybkim sposobem.

1. Jeśli nie masz jeszcze utworzonego swojego podpisu to najwyższa pora go wykonać. Jeżeli masz zrobione już swoje logo, otwórz je w Photoshopie i przejdź do punktu 3.
Otwieramy program i tworzymy nowy dokument. Rozmiar obszaru roboczego ustawcie taki, jaki chcecie żeby było Wasze logo, pamiętajcie żeby w polu Zawartość tła wybrać przezroczyste.

Bez nazwy 2

2. Przy użyciu narzędzia „tekst” (przycisk w pasku zadań z literką „T”)  dodajemy dowolny tekst, możemy także coś narysować, dodać kształt. Całość powinna być w jednolitym kolorze, najlepiej czarnym!

b2

3. Za pomocą polecenia Edycja -> Zdefiniuj predefiniowane ustawienie pędzla... tworzymy nowy pędzel, nazywamy go jak chcemy i klikamy OK.

b3

b4

4. Teraz możemy już wypróbować nasz znak na zdjęciu. Otwieramy sobie do tego celu dowolne zdjęcie, wybieramy narzędzie pędzel b6,  i wybieramy z listy nasze logo (prawdopodobnie jest ono na samym końcu listy 🙂 ). Następnie zmieniamy krycie pędzla na jakieś mniejsze, np 20% i stawiamy napis w dowolnym miejscu na zdjęciu.

b7

b8

b5

Można także zmienić kolor pędzla, wtedy napis także będzie w innym kolorze.

Taką czynność możemy powtórzyć bardzo szybko na każdym ze zdjęć przy okazji jego obrabiania 🙂
Możecie także pokombinować i potworzyć różne pędzle, nawet ze zdjęć!
Chętnie zobaczę Wasze efekty, możecie się ze mną podzielić nimi w komentarzach lub na maila ola@robi.to 🙂 Jeśli macie jakieś pytania, też śmiało piszcie tutaj.

Zapraszam do polubienia mojej stronki na fb i dodania mnie na snapchacie (olabrzeska)

4 komentarze

  1. Pingbacki: 2015 Giacca a vento Moncler

  2. Hej, mam problem… Za pierwszym razem zrobiłam wszystko tak, jak piszesz i było ok, ale po ponownym włączeniu ps’a, pędzel zniknął. Teraz jak próbuję zrobić od nowa, nie da się zdefiniować jako pędzel, tylko jako wzorek… Pomóż ;P

    • olka polka Odpowiedz

      Może ci zniknął widok pędzli. Może zrób tak – rozwiń te pędzle tak jakbys chciała wybrać pędzel do użycia i w tym okienku masz takie koleczko ze strzaleczka w prawo, i tam dodaj pędzle „wszystkie”. Zastąp nimi tamte. Może się pojawi. Jak nie to może zresetowala ci się pamięć photoshopa. A jeśli nie da się dodać nowego pędzla to spróbuj zrasteryzowac warstwę z tekstem – kliknij na nią prawym przyciskiem i kliknij rasteryzuj warstwę. I wtedy sprobuj zdefiniować jako pędzel. Jak się nie uda to daj znać, może jeszcze cos innego się dzieje.

Dodaj komentarz

Navigate
%d bloggers like this: