Instagram Stories – poznaj wszystkie funkcje!

Dwa dni temu Mark Zuckerberg, właściciel Facebooka, ogłosił wielką zmianę w aplikacji Instagram. Nowa funkcja nazywa się Instagram Stories i polega prawie na tym samym, co… Snapchat!
DSC_1464
Walka Facebooka ze Snapchatem

Snapchat zdobył niesamowitą popularność i to dlatego jakiś czas temu Facebook chciał wykupić tę aplikację. Twórcy nie zgodzili się. Facebook wprowadził więc opcję wiadomości do aplikacji Instagram, które chyba jednak nie zdobyły uznania wśród użytkowników. Teraz Facebook kontynuuje walkę ze Snapchatem! Utworzyli nową opcję na Instagramie, która nazywa się Instagram Stories. Zdjęcia wrzuca się do specjalnego panelu utworzonego u góry aplikacji i widnieją one jedynie 24 godziny. Brzmi znajomo?

RIP Snapchat?

Według mnie Snapchat ma szansę upadku… Facebook ma większą siłę i jednak więcej osób korzysta z fb i instagramu. Poza tym Snapchat nie jest aż tak dostosowany dla użytkowników z Androidem, który w Europie jest bardziej popularny, zacina się i pożera dużo baterii i internetu. Jeśli Instagram wprowadzi jeszcze funkcję śmiesznych filtrów i geonaklejek – Snapchatowi grozi koniec.

DSC_1466

Jak działa Instagram Stories?

Nowa opcja pojawia się u góry „ekranu głównego” Instagrama w postaci kółeczek każdego użytkownika. Klikając w nie – zobaczymy zdjęcia ze stories z ostatnich 24 godzin.

Screenshot_2016-08-05-11-49-10

Obejrzyć czyjeś Story możemy też wchodząc na jego profil. Jeśli jest kolorowa obwódka w okół zdjęcia profilowego – klikamy w nie i wyświetli nam się Story tej osoby 🙂

Screenshot_2016-08-05-12-50-40

Jak dodać zdjęcie?

Dodać własne zdjęcie do Stories możemy klikając plusik w lewym górnym rogu. 

DSC_1469

Możemy uchwycić zdjęcie przednią lub tylną kamerką. WSKAZÓWKA: Kliknij 2 razy w dowolne miejsce na ekranie, a zmienisz kamerkę na przednią lub tylną.

DSC_1470

Możemy również dodać zdjęcie z galerii, ale tylko z ostatnich 24 godzin! To jest dosyć dobra opcja, bo nie ma wstawiania starych zdjęć, ale wstawiamy zdjęcia aktualne, które zrobiliśmy kiedy nie było internetu, albo po prostu aparatem w telefonie. Mogą to też być screeny, obrazki pobrane z sieci – ale tylko te z ostatniej doby.

Żeby to zrobić należy przesunąć palcem do góry.

DSC_1472

Edycja zdjęcia

Instagram wprowadził na początek kilka filtrów na zdjęcia. Przesuwając w bok (tak jak na Snapchacie) możemy skorzystać z jednego z kilku efektów, między innymi czarno-biały, gradient z loga Instagrama czy efekt pojaśnienia. Ponadto możemy edytować zdjęcia – dodać podpis albo coś narysować. Opcje do wyboru mamy u góry:

DSC_1477

Pierwszy pędzel to klasyczny, drugi to efekt markera, flamastra, a trzeci to pędzel neonowy. U dołu natomiast możemy wybrać kolor pędzla i jego grubość.

DSC_1482

Gdzy dzieło jest gotowe, klikamy u góry „Gotowe” i wysyłamy do Story 🙂

Od niedawna istnieje również możliwość dodania naklejek – klikamy ikonkę naklejki u góry i możemy wybierać spośród emoji oraz znaczka lokalizacji, pogody i godziny – podobnie jak na Snapchacie.

Przyspieszone filmiki

W Story Instagramu i Marka Zuckerberga pojawiły się filmiki w przyspieszonym tempie. Rozkminiałam chwilę, jak to zrobili, ale przypomniałam sobie, że Instagram ma aplikacje siostrzane – Boomerang i Hyperlapse (który nie jest dostępny na Androida). Boomerang służy do tworzenia krótkich, zapętlonych filmików, a Hyperlapse do filmików poklatkowych. W ten sposób możemy nagrać filmik poprzez te aplikacje, zapisać go i po prostu wrzucić do Story 🙂 Mam nadzieję, że wkrótce wprowadzą do Instagram Stories takie efekty, jak na Snapie, to będzie można się całkowicie tam przerzucić!

catsUwaga! Od pewnego czasu Instagram wprowadził opcję Boomerang bez konieczności instalowania dodatkowej aplikacji!Przeglądanie „snapów”

By przejrzeć czyjeś Story wystarczy kliknąć w jego miniaturkę. Oto triki, które ułatwią Ci przeglądanie Stories 🙂

 • zatrzymanie zdjęcia/filmu – przytrzymaj palec na środku
 • przewijanie do przodu – kliknij w dowolne miejsce (bardziej z prawej strony)
 • przewijanie do tyłu – naciśnij z lewej strony ekranu
 • omijanie czyjegoś Story – przesunięcie palcem od lewej do prawej
 • zamknięcie Story – „zrzucenie” ekranu w dół

W ustawieniach Instagrama, możemy natomiast ustawić – kto może widzieć Twoje Story i wpisać osoby, które widzieć go nie mogą. Więc mamy całkowitą kontrolę.

>> O co chodzi z tymi emotkami na Snapchacie? <<

To chyba na tyle. Mam nadzieję, że trochę pomogłam! Myślę, że jak wejdą kolejne funkcje to albo zaktualizuję ten wpis, albo napiszę kolejny. Na razie takie wprowadzenie do nowej opcji i być może zachęcenie. Ja póki co jestem na tak i ograniczę Snapchata do minimum – myślę, że teraz cześciej zobaczycie mnie na Instagramie, więc zachęcam do dodawania mnie. @olabrzeska

Piszcie, co jeszcze chcecie wiedzieć, na pewno pomogę!21 komentarzy

 1. Bardzo podoba mi się ta opcja i nawet trochę liczę, że już niedługo wyprzedzi Snapchata (którego do dzisiaj nie do końca rozumiem). Ze wszystkich SM najlepiej czuję się na Insta 😉

 2. Mój snap się zacina i nie da się czasami z niego wyjść 😀 Ale chyba wole instagrama i snapa, ale oby dwie aplikacje są podobne 😀
  Pozdrawiam, Weronika

 3. Pingbacki: Zbiór wiedzy o Instagramie | Polne Maki

  • Są dwie opcje, albo mają włączona muzykę przez jakąś apke w telefonie i przy nagrywaniu nie przestaje grać albo mają nagrane wcześniej filmiki z podkładem muzycznym i wrzucają je z galerii

 4. I można wrzucać zdjęcia z przeszłości – taki mały myk, wystarczy zmienić datę na telefonie 🙂

 5. Ja mam pytanie jak wrzucam zdjecie z galerii poziomo to robi się mega przybliżenie nie da się normalnie wrzucić tego zdjęcia? Mimo zmniejszenia na instasize nadal ucina mi boki będę wdzięczna za pomoc

 6. A jak dodać kilka klipów do filmika na raz?? Osoby,które obserwuje dodają nawet kilkanaście klipów. Ja mogę tylko jeden i tyle.

 7. Pod zdheciem mamy mozliwosc lajkowania dodania komentarza oraz udostępnienia czyjegoś zdj a co to jest po prawej str? Taka chorogiewka jakby…

  • ola Odpowiedz

   Ale chodzi juz nie o Stories tylko o feed instagramowy? To po prawej, ta zakładka to nowość. Wcześniej dostępna na Facebooku teraz też na instagramie – służy do zapisania zdjęcia. Nie na urządzeniu, ale w aplikacji, dzięki temu możemy wrócić do tego posta później. Potem te zapisane posty możemy obejrzeć wchodząc w nasz profil i klikając ta zakładkę, po prawej

 8. Na Snapie jak zrobisz screen, to właściciel zdjęcia o tym wie, a na instagramie też będzie wiedział?

Dodaj komentarz

Navigate
%d bloggers like this: